Konieczność wymiany dowodu osobistego – wniosek przez ePUAP

W tym roku konieczność wymiany dowodu osobistego dotyczy – według szacunków MSWiA – ponad 5 milionów obywateli. Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego można złożyć w urzędzie bądź poprzez platformę ePUAP. Ta druga forma wydaje się być o wiele wygodniejsza, biorąc pod uwagę liczbę zainteresowanych osób. Dzięki usprawnieniu przez Ministerstwo Cyfryzacji składania elektronicznych wniosków o wydanie lub wymianę dowodu osobistego, cały proces wydaje się niezwykle prosty.

Do skorzystania z platformy ePUAP, potrzebne jest posiadanie Profilu Zaufanego, który potwierdza tożsamość osoby. Można go uzyskać na trzy sposoby: przez internet za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego, dzięki zewnętrznemu dostawcy tożsamości (na przykład bank) albo poprzez wysłanie wniosku przez Internet i potwierdzenie założenia konta w jednym z dostępnych punktów. Obecnie nie wszystkie banki oferują swoim klientom taką usługę. Natomiast punktów potwierdzających tożsamość jest wiele. Ich pełną listę znajdujemy na stronie profilu zaufanego, dostępny pod linkiem:

https://pz.gov.pl/pz/confirmationPointAddressesList

Przy posiadaniu Profilu Zaufanego, do złożenia wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego wystarczy wejście na główną stronę ePUAP, gdzie klikamy w zamieszczony tam baner „złóż wniosek teraz” i postępujemy zgodnie ze wskazówkami.

Gotowy dowód będzie do odebrania w urzędzie.

A.L-W